Plant Dictionary - Halaman Habitat

Rostlinný slovník

Zde jsou některé termíny používané ve vnitřním zahradnictví a péči o rostliny:

Poznámka: Do tohoto slovníku průběžně přidáváme další termíny a slova.

Cirkulace vzduchu : Pohyb vzduchu ve vnitřních zahradách, který je nezbytný pro zdraví rostlin.

Aerogarden : Oblíbená značka hydroponických vnitřních zahradnických systémů pro pěstování bylinek, zeleniny a květin.

Provzdušňování : Provzdušňování se týká procesu zlepšování proudění vzduchu, vody a živin ke kořenům rostlin. To se obvykle provádí vytvořením kanálů nebo otvorů v půdě, aby se umožnila lepší cirkulace a vývoj kořenů.

Albo: Albo je termín používaný jako předpona k popisu konkrétních rostlinných odrůd nebo kultivarů, které mají panašované listy, což znamená, že listy mají směs bílé nebo světlé barvy spolu s obvyklou zelenou barvou. Termín „albo“ je odvozen z latinského slova „albus“, což znamená „bílý“.

Suché rostliny: Suché rostliny je zastřešující termín pro rostliny, které rády vysychají, včetně kaudiciformních, sukulentů a kaktusů. Nachází se v horkých oblastech s nízkou vlhkostí.

Antokyany: Antokyany jsou pigment nalezený v živých rostlinách, který způsobuje fialové, růžové a červené zbarvení. Listy s anthokyany mají stále chlorofyl, jinak by nebyly schopny fotosyntézy, ale anthokyany maskují zelené zbarvení. (Příklady: Tradescantia zebrina, spodní strana listů většiny druhů Calathea, Peperomia 'Schumi Red')

Cibule: Cibule jsou kořenovou strukturou, která uchovává vodu a živiny, podobně jako hlízy nebo hlízy. Slovo žárovka se často používá k popisu hlíz, hlíz a oddenků, ale všechny jsou to samostatné struktury. Tvoří se, aby podporovaly rostlinu v měnících se podmínkách, ale některé rostliny se také samy množí. Cibule jsou schopny přežít dlouhou dobu ve vegetačním klidu pod zemí nebo s holým kořenem v chladných a suchých podmínkách.

Masožravé rostliny: Masožravé rostliny jsou rostliny, které zachycují a tráví malá zvířata, jako je hmyz, aby získali základní živiny, které nemohou získat z půdy.

Kompaktní zářivky (CFL) : Energeticky účinné umělé osvětlení používané ve vnitřních zahradnictvích.

Death Bloom: Death Bloom jsou květy monokarpických sukulentů, které signalizují konec života rostliny. Neznamená to však, že by rostlina byla po odkvětu vyhozena, za život vyprodukují až desítky mláďat v závislosti na rostlině a původní rostlina bude žít dál prostřednictvím svých mnohočetných potomků.

Co je sukulentní květ smrti | The Next Gardener – Thenextgardener

Hnojivo pro pokojové rostliny : Specializované rostlinné krmivo formulované pro potřeby pokojových rostlin v květináčích.

Houbaři : Drobný létající hmyz, který může být běžným škůdcem ve vnitřních zahradách, zejména ve vlhkých podmínkách.

Grow Light : Umělé osvětlení navržené tak, aby napodobovalo sluneční světlo a podporovalo růst rostlin ve vnitřním prostředí.

Harden Off : Proces postupné aklimatizace rostlin pěstovaných v interiéru na venkovní podmínky.

Vlhkost : Množství vlhkosti ve vzduchu; pro mnoho pokojových rostlin je důležitá kontrola úrovně vnitřní vlhkosti.

Hydroponie : Metoda pěstování rostlin bez půdy, kde voda bohatá na živiny dodává základní minerály přímo ke kořenům rostlin.

Vlhkoměr : Nástroj pro měření a sledování úrovně vlhkosti ve vnitřním prostředí.

Kokedama: Kokedama je japonský způsob zalévání, kde je kořenový bal rostliny spolu s trochou zeminy zabalen do mechu a zajištěn provázkem. „Koke“ znamená mech a „dama“ znamená koule. Lze je zavěsit, připevnit na kus dřeva nebo mohou spočívat v ozdobné nádobě.

LECA: LECA znamená Lightweight Expanded Clay Aggregate. Jsou to kuličky z houbovité hlíny, které se dodávají v několika velikostech pro robustnější nebo jemnější kořeny. Používá se jako substrát pro pěstování rostlin ve vodě, zejména hydroponické systémy

Smíšená půda : Dobře vyvážená směs půdy vhodná pro každý typ rostliny. Ne všechny rostliny používají stejný typ půdy. Směs se liší v závislosti na rostlině a jejích potřebách.

Neemový olej : Organický pesticid a fungicid používaný ve vnitřních zahradách k hubení škůdců.

Zahradnické nůžky : Specializované nůžky nebo nůžky používané pro zastřihování a tvarování pokojových rostlin.

Spidermites: Spider roztoči jsou drobní pavoukovci, kteří jsou běžnými zahradními a zemědělskými škůdci. Živí se mízou rostlin propichováním buněk listů, což způsobuje poškození a oslabení rostliny. Jejich přítomnost je často indikována drobnými sítěmi na postižených listech.

Lepící pasti: Lepicí pasti jsou lepicí povrchy, často ve formě desek nebo listů, používané k zachycení hmyzu a škůdců. Jsou potaženy lepkavou látkou, která zachytí hmyz, když s ní přijde do styku. Lepicí pasti jsou účinnou a netoxickou metodou pro monitorování a kontrolu populací hmyzu v domácnostech, zahradách a zemědělských prostředích.

Terakotový květináč : Typ hliněného květináče běžně používaného pro vnitřní zahradnictví kvůli jeho porézní povaze, která umožňuje výměnu vzduchu a vody.

Terárium : Uzavřená nebo otevřená nádoba pro pěstování malých rostlin, často používaná k dekorativním účelům.

Zpět na blog